
Sint in stad en dorp
OpinieHet voelde een beetje als een winterse ochtend, graad of 3 en een stralende zon. Op de IJsselkade stonden honderden kinderen te wachten op de aankomst van Sinterklaas. Een van de meest “eigen” aankomsten in het land. Dat kun je merken aan de massale opkomst. Uit Zutphen en uit de omliggende gemeenten stromen de kinderen in grote getale toe.
Precies om 10:00 uur draait de stoomboot de bocht vanuit de uiterwaarden naar Zutphen. Het gejoel zwelt aan. Aan de kade vertelt de Sint dat hij in Brummen nog een tukje heeft gedaan, zodat hij helemaal fris naar de abseilende pieten van de Wijnhuistoren kan kijken. De ontvangst van Sinterklaas is bij uitstek een echt lokaal feest. Ieder doet het op z’n eigen manier en juist dat maakt het zo mooi. De Sint is op de hoogte van een mogelijk samengaan van Brummen en Zutphen. Zolang hij op iedere plek op z’n eigen wijze mag blijven aankomen, is hij daar positief over.
Sinds een week wordt u allemaal opgeroepen om te reageren op de bestuurlijke toekomst van Brummen en Zutphen. Nu Brummen op termijn niet meer zelfstandig verder kan, is de vraag op welke gemeente de inwoners het beste kunnen rekenen als het om een fijne toekomst gaat. Het antwoord is volgens de Sint Zutphen – en ik ben het daar mee eens. In Zutphen weten we het prachtige buitengebied, de dorpen en buurtschappen al eeuwen om z’n adem en z’n rust te waarderen. En omgekeerd is de Hanzehof is er voor de Brummense Harmonie en de grote supermarkt blijft moeilijk rendabel zonder Brummense klandizie, om over de scholen, de politie, en de zorg nog maar te zwijgen.
Brummen en Zutphen zijn een gezamenlijk leefsysteem waar geen sprake is van een tegenstelling tussen stad en platteland. Beide gemeenten waren al samen nog voordat de IJssel bestond, zo bewijzen de archeologische ontdekkingen keer op keer. Niet de in deze tijd gepolariseerde tegenstelling tussen stad en land maar juist de samenkomst kenmerkt de relatie en de geschiedenis van de twee gemeenten. Het is als de markt die niet zonder de boer kan en andersom. Zoiets als broer en zus, zoals onze stadsarcheoloog en geschiedkundig geweten ons al eens uitlegde. En als je broer voor zijn onderdak moet kiezen voor jou of voor de buren, dan is het antwoord wat mij betreft niet moeilijk.
De bestuurlijke toekomst van Brummen en Zutphen heeft invloed op uw dagelijkse leven. Of het nu gaat om de sterkte van de politie en haar aanrijtijden, de dokter die voor onze beide gemeente zorgt of de mate waarin de voorzieningen in de dorpen en wijken worden behouden. Van school tot riool van papierfabriek tot meubelboulevard, op de gemeente moet je kunnen rekenen. En dat vraagt in deze tijd intensieve nabijheid en versterkte professionaliteit.
Ik hoop u ook uw mening geeft over een mogelijke toekomst voor Brummen en Zutphen samen. Dat kunt u tot 1 december nog doen op www.moventem.nl/zutphen. Welke kansen ziet u en welke zorgen heeft als het gaat om die toekomst. Want 1 ding is zeker we willen Sinterklaas ook over 50 jaar nog veilig en goed georganiseerd welkom heten op al die verschillende plekken van Leuvenheim tot de Hoven en van Eerbeek tot Warnsveld.










