Ben Peters, een van de leden van het Buurtnetwerk, aan het woord in 'wijkcafé' De Uitwijk. Foto: Stefan van Dooremolen (ook van het Buurtnetwerk)
Ben Peters, een van de leden van het Buurtnetwerk, aan het woord in 'wijkcafé' De Uitwijk. Foto: Stefan van Dooremolen (ook van het Buurtnetwerk) Luc Heijgemer

Zuidwijkers wisselen van gedachten over hun buurt als ‘ecosysteem’

Maatschappij

ZUTPHEN – ‘De buurt als ecosysteem’. Met dat idee gaat de gemeente Zutphen de komende tijd de wijken in, waarbij de Zuidwijken als eerste aan de beurt zijn. Wethouder Eva Boswinkel kwam het vorige week woensdagavond vertellen in De Uitwijk, het bruisende buurthuis van de wijk. Het was door het Buurtnetwerk voor de gelegenheid ingericht als wijkcafé-in-huiskamersfeer. Zodat alle bezoekers zich op hun plek zouden voelen. Een ‘ecosysteem’ in het klein.

Door Sander Grootendorst

Het gezellige ecosysteem annex huiskamer – met stemmige live-muziek van het duo Wisely Zhang (keyboards) en Imme Niamh Vonkeman (zang) – leidde tot gesprekken en gesprekjes over de meest uiteenlopende onderwerpen; zorgen en ideeën werden gedeeld. Een mooie gelegenheid voor Zuidwijkers om kennis met elkaar te maken, want het is een omvangrijke wijk, zoals de naam al zegt zijn het in feite meerdere wijken in één. Voor wie op de Weerdslag woont zijn de Tichelkuilen een eind weg. Alle bezoekers schreven woensdag dan ook hun eigen naam op een sticker en plakten die op hun trui of jas: ‘Dit ben ik.’
Een verbindende factor vormen de bekende gezichten van Zutphenaren van wie je niet wist dat het Zuidwijkers waren, zoals muzikant Chrispijn Oomes (heeft een moestuin in Bronsbergen, dat ook tot de Zuidwijken behoort), zijn collega Arnold Slaghek (gitarist en dirigent van het Oosthoekkoor) en raadslid Gerard Pelgrim van de Stadspartij (“dit initiatief in mijn eigen wijk wilde ik natuurlijk niet missen”).

Boa’s
Andere voor menigeen bekende gezichten: de twee boa’s van de Zuidwijken. Zoals later op de avond, in een discussie over wat er voor jongeren in de wijk te doen is, werd opgemerkt: Goed dat je mensen van ‘het gezag’ ook tegenkomt als er niets aan de hand is, op een ontmoetingsavond zoals deze. Dat geeft, voor als er wél iets aan de hand is, vertrouwen.
Ook aanwezig in het wijkcafé: Saskia Bender. Geen Zuidwijkse, maar Warnsveldse. Wél een bekend gezicht, een van de groene gezichten van Zutphen: onder meer als aanvoerster van de ‘tegelwippers’ – een initiatief om waar mogelijk tegels te vervangen door groen en zo de klimaatproblematiek te slim af te zijn. “Die speelt zeker in de Zuidwijken, ze hebben hier geregeld te kampen met wateroverlast.” Ook dát ecosysteem moet op orde zijn.

Wie er bij de uitvoering van de nieuwe wijkgerichte aanpak, bij het verbeteren van het ecosysteem dus, allemaal een rol krijgen, moet nog blijken. Wethouder Boswinkel noemde alvast zorginstelling Sensire. “Welzijn in de wijk is uiteraard heel belangrijk. Er gebeurt op dat gebied al van alles, ook dingen waar je je dagelijks niet zo bewust van bent. Door mensen achter de schermen. En door jullie als wijkbewoners. Maar we kunnen het nog meer mét elkaar doen.”

‘’Wat kan je en wat heb je nodig?’
Boswinkel introduceerde Vera van Unen, ‘kwartiermaakster’ in de Zuidwijken. Die wees erop dat de nieuwe aanpak is gericht op wat er “vanuit de inwoners zelf komt, vanuit jullie dus. Wat kan je en wat heb je nodig? Hoe kunnen wij dat ondersteunen?”
Van Unen gaf toe: Dat klinkt voorlopig nog wat vaag. Maar anderzijds is het ook de kern van de nieuwe aanpak. De gemeente gaat het niet van tevoren zelf invullen. Dat is aan de inwoners. Kom maar op met je wensen, ideeën enzovoort. Vincent Draaijer, ‘sociaal makelaar’ bij Perspectief – welzijnsorganisatie die onder meer de Uitwijk runt – , benadrukte dat dat ook, en misschien wel juist, geldt voor jongeren: dat het van hen zelf moet komen. “Ik ben nu dertig, maar weet nog goed dat ik toen ik jonger was niet zat te wachten op wat volwassenen voor mij gingen organiseren. Je kunt in dat opzicht ook niet spreken van ‘de jongeren’. Alsof ze allemaal dezelfde interesses hebben. Ik wilde gewoon met mijn vrienden lekker buiten zitten. Wat je dan ziet is dat jongeren van die plekken worden weggestuurd.” Dat is dus nog een kink in de kabel van het ecosysteem.

Maar niemand hoeft er in de wijk alleen voor te staan, daar komt de nieuwe aanpak van de gemeente zo’n beetje op neer. Zo blijkt er een app-groep-in-wording te zijn waarin jongeren elkaar over activiteiten en andere zaken in de wijk informeren. “Een prima idee, maar het wil met de app-groep niet zo vlotten”, zei een moeder. Daar kunnen de kwartiermaker, Perspectief, het Buurtnetwerk, of misschien gewoon een betrokken buurtbewoner vast wel een handje helpen. Zoals je ook nu al bij het Buurtnetwerk kunt aankloppen als je een buurtfeest wilt houden. “Daar hebben we tweehonderd euro voor in kas”, zei Ben Peters, een van de acht leden van het netwerk. “Mijn achterbuurvrouw, hier vandaag aanwezig, maakt daar bijvoorbeeld al dankbaar gebruik van.”

Advertenties doorgeplaatst vanuit de krant