
Henk Dijkman (links) en Henk Mulder (rechts), oud-bestuurslid en lid van verdienste van de stichting, die nauw samenwerkten aan het Witte Kruisje, het monument aan de Kerkhofweg en straatnamen ter nagedachtenis aan gesneuvelde Canadese militairen. Foto: Harm Kuijper
In Memoriam: Henkdrik Dijkman (1933-2026)
AlgemeenWARNSVELD - Na een korte maar ernstige ziekte is op 29 april 2026 dominee Henk Dijkman (6 december 1933) overleden.
Als zoon van het hoofd van de christelijke school Leesten in Warnsveld maakte hij begin april 1945, op elfjarige leeftijd, de bevrijding van de Duitse bezetting mee. In de jaren vijftig emigreerde Dijkman naar Canada, waar hij werkzaam was als gevangenispredikant.
Tijdens een bezoek aan zijn ouders in Nederland in de jaren tachtig werd hij door zijn moeder gestimuleerd op zoek te gaan naar de Canadese militairen die bij zijn ouderlijk huis gewond waren geraakt. Oproepen in Canadese kranten brachten hem in contact met nabestaanden van gesneuvelde militairen. Eén van hen was Frank Periard, de broer van Aimé Periard, die op de Looër Enk is gesneuveld. In 1994 bezochten zij gezamenlijk de plaats waar Aimé om het leven kwam, waar ter gelegenheid daarvan een wit kruisje was geplaatst.
Henk Dijkman was de initiator van alle herdenkingsactiviteiten die thans zijn ondergebracht bij de Stichting Herdenkingen Tweede Wereldoorlog Warnsveld. In 1995 werd het monument aan de Kerkhofweg onthuld en kreeg het Witte Kruisje een permanente plaats in de nieuwbouwwijk Leesten-Oost. Ook werden straten en een brug vernoemd naar militairen die bij de bevrijding zijn gesneuveld.
Gedurende vele jaren bestond er intensief contact tussen Canada en Nederland, eerst via brieven en fax, later via e-mail en beeldbellen. Zijn omvangrijke kennis deelde hij onder meer door het schrijven van het boek De Glens in Leesten en door publicaties in lokale en landelijke bladen en tijdschriften. Daarnaast fungeerde hij als belangrijke bron van informatie bij het tot stand komen van de biografieën van gesneuvelde Canadese militairen, die te raadplegen zijn op de website ww2memorial.nl.
Vanwege zijn vergevingsgezindheid stond Dijkman ook open voor contact met Duitse veteranen die in Warnsveld hadden gevochten. In 2015 vertelde hij in ’t Warnshuus, samen met Horst Börner, ‘het verhaal van twee kanten’ aan een groep scholieren.
Voor zijn bijzondere verdiensten ontving hij in 2012 een koninklijke onderscheiding, uitgereikt door Arnold Gerritsen, toenmalige burgemeester van Zutphen.
“Wij zijn Henk Dijkman dankbaar voor de vriendschap en de uitzonderlijke inzet die wij gedurende vele jaren hebben mogen ervaren. Voor herdenkend Warnsveld en Leesten laat hij een blijvende en onuitwisbare herinnering achter.”, aldus de Stichting Herdenking Tweede Wereldoorlog Warnsveld.










